Цукровий буряк: від сівби – до збирання №3
![](/upload/catalog/9360/images/blog_catalog_page_13951_1658322767.jpg)
Триває проект «Цукровий буряк: від сівби – до збирання», який започаткував журнал «АгроЕліта» разом із лідером в галузі насінництва цукрових буряків «Сесвандерхаве-Україна» та агрофірмою «Колос» . У циклі статей ми досліджуємо різні фази вирощування солодкого кореня – від квітня і до жовтня, від сівби – до його заготівлі.
19 червня ми вже втретє відвідали агрофірму «Колос», що розташована на Київщині, у селі Пустоварівка Сквирського району. Саме тут ми відстежуємо, як поводять себе на українських ґрунтах гібриди Sesvanderhave протягом усього періоду вегетації – від моменту підготовки ґрунту під посіви і до збирання цукрового буряку.
Нагадаємо, що із 3800 га землі, що обробляє господарство, під буряки цього року відвели 204 га. Чотири гібриди зайняли приблизно однакову площу, з невеликою різницею. Найменше площі зайняв «Пітон» – його посіяли на 43 га, найбільшу площу відвели під «Бакара» – цей гібрид зайняв 59 га. «Предатор» зайняв 50 га, а «Вапіті» 52 гектари.
Про стан гібридів у червні розповідає головний агроном агрофірми «Колос» Олександр Паламарчук.
- Пройшов вже місяць з тих пір, як ми відвідали ваше господарство. У травні головною проблемою були бур’яни і нестача вологи. Як зараз почувають себе рослини? Які нині є проблеми і як ви їх долаєте?
- Зараз ми вже спостерігаємо фазу змикання листків у міжряддях. І рослини почуваються, на диво, досить задовільно. Тому що при нестачі вологи, як правило, рослини не розвиваються так, як потрібно. А за останній місяць, від 15 травня, опадів випало всього 11 мм. І на цьому все. Такої кількості опадів явно недостатньо для нормального розвитку цукрового буряку. Але за рахунок того, що навесні були дружні сходи і буряк міцно вчепився в озиму вологу, рослини зараз почуваються добре. Якщо дощу не буде ще протягом двадцяти днів, то стан рослин буде значно гірший. Буряк просто не зможе розвиватися.
- Які засоби захисту рослин використовували цього місяця?
- Ще раз зробили гербіцидний захист і внесли мікроелементи. Що стосується гербіцидів, то схема була такою – на один гектар по 0,5 літра «Вензара», 30 г «Карібу», 1,2 л «Бельфедер Форте» плюс 0,2 л прилипача «Тренд».
- Як тепер складається ситуація із бур’янами?
- Цих обробок виявилося достатньо для того, щоб подолати бур’яни, які ми спостерігали весною у значній кількості. Це сталося через сильний вітер у квітні і в травні та ми дещо запізнилися з термінами внесення гербіцидів – техніка просто не могла працювати в таких умовах. Зараз засоби зі своїм завдання захисту від бур’янів впоралися на чотири з плюсом. На сьогоднішній день ще залишилися де-не-де поодинокі рослини лободи білої, але вона пригнічена попереднім захистом від бур’янів. І, на щастя, вона далі не розвивається, просто зупинила точку росту. Далі будемо моніторити ситуацію, і приймати рішення – чи треба її зовсім знищити, чи можна все залишити як є.
- Чи спостерігаєте на нинішній фазі вегетації небезпеку ураження шкідниками?
- Зараз ми не спостерігаємо ніяких шкідників. На ранніх стадіях розвитку цукрового буряка була загроза довгоносика, але ми тоді внесли інсектицид «Нурел Д», як локально, де спостерігалася найбільша загроза, так потім і по всіх площах з профілактичною метою. І на сьогоднішній день загрози вже не бачимо. Цих засобів виявилося достатньо для того, щоб знешкодити небезпеку.
- Чим за цей місяць підживлювали?
- В якості підживлення застосували бор – по 1 літру на гектар. Ще внесли по 5 кг сульфату магнію, 5 кг карбаміду на гектар. Не забули і про біологічні препарати. Внесли по 1 літру мікробіофіту – це біологічний препарат нашого власного виробництва і по 2 літра «Вермибіогумату» на гектар – це екстракт витяжки переробки каліфорнійського хробака. Ці стимулятори росту, які наше господарство виробляє самостійно, показали добрі результати. Тож у подальшому також будемо їх використовувати.
- Які обробки плануєте на наступний місяць?
- Через три тижні збираємося внести фунгіциди - по 1, 5 літра «Абакус». І ще зробимо позакореневе підживлення мікроелементами.
- Чого зараз не вистачає буряку?
- Калійними, фосфорними і азотними добривами він забезпечений повною мірою. Але головним лімітуючим фактором, звісно, є нестача вологи. А коли немає вологи, то рослина не може засвоїти поживні речовини, які є в ґрунті, і якими ми її забезпечили. Навпаки, ці поживні речовини без води можуть рослині навіть нашкодити.
- Що може статися, якщо опадів не буде взагалі – які можуть бути найгірші прогнози?
- Зовсім катастрофічного нічого не відбудеться, просто урожайність може знизитися відсотків на 30.
- Яким чином агровиробник може контролювати вологу? Чи не думаєте ви про застосування крапельного зрошування?
- Звичайно, крапельним зрошенням можемо виправити ситуацію, але у нашій місцевості це неможливо – немає звідки воду брати. Якщо будемо її брати з наших озер і річок, то ми їх висушимо за місяць. Але зберегти вологу на 40-50% можна за рахунок агротехнічних засобів весною та восени. Це, приміром, оранка, щілювання ґрунту у правильних напрямках тощо.
- Чи спостерігаєте якусь різницю в рості між різними гібридами, чи більш-менш всі однаково ростуть?
- Відверто кажучи, поки про таку різницю я не можу нічого сказати. До того ж, у нас на всіх різних полях посіяні різні гібриди. Тому не можна об’єктивно судити про відмінність між ними. Цього року ми не мали можливості завести демонстраційне поле, щоб можна було спостерігати різницю в розвитку між різними гібридами. А три попередні роки ми проводили досліди і вирощували на демонстраційних полях лінійки різних гібридів від різних виробників, щоб вибрати для себе найкращі.
Цього року, оскільки ми вже визначилися із насінням, то досліди не проводили і демонстраційні поля не висівали. Сіємо вибрані гібриди на полях для валового збору продукції, а не для дослідження, і сподіваємося на те, що обрані гібриди виправдають наші сподівання.
- Ми протягом трьох років спостерігали і досліджували на демонстраційних полях різні гібриди і саме гібриди, від компанії Sesvanderhave, показали себе найкраще. Вони виявилися найбільш стійкими до наших нинішніх погодних умов, цукристість була на пару відсотків вищою від інших, та й у урожайність була найкращою. І всі ці чинники вкупі переважили і ми прийняли рішення віддати перевагу саме цим гібридам від компанії Sesvanderhave.
- Які ще новітні технології ви застосовуєте чи ще плануєте застосовувати при вирощуванні цукрового буряку?
- Зараз наші найновіші технології, які ми використовуємо – це у догляді за посівами проводимо обприскування сучасною якісною технікою і сучасними оригінальними препаратами. А ще б хотілося впровадити в систему обробітку рослин обладнання на фотоелементах. І у господарства вже є в планах закупити цю технологію, тому що вона ефективна і вигідна. При поганих погодних умовах і забур’яненості такі методи себе виправдовують і дуже добре позначаються на якості буряка. Сподіваюсь дізнатися більше про різний досвід вирощування цукрового буряка та про найновіші технології на міжнародній конференції у Польщі, яка відбудеться з 29 червня по 6 липня.
Тож, як з’ясувалося, головна складність, з якою зіткнулися сільгоспвиробники цього року – це катастрофічна низька кількість опадів. Ця весна не була щедрою на опади, та й початок літа також дощами не порадував. Це, напевне, єдиний чинник, який господар не може контролювати повною мірою. Всі інші проблеми вдається вирішувати – з бур’янами, хворобами і шкідниками успішно вправляються професійні засоби захисту рослин. Але, як ми бачимо, завдяки якісному насінню і професійному догляду рослини почувають себе добре навіть при таких несприятливих погодних умовах.
Стаття люб’язно надана журналом “АгроЕліта»Цукровий буряк: від посіву – до збирання №5
Цукровий буряк: від сівби – до збирання №4