Цукровий буряк: від сівби – до збирання №4

Цукровий буряк: від сівби до збирання. №4

Цього разу ми поспілкувались із директором ТОВ « Агрофірма «Колос», відомим аграрієм, кандидатом сільськогосподарських наук Леонідом Центилом. . Ще в 90-х роках переконався в тому, що цукрова свекла має свій потенціал і на ній можна досить суттєво заробити, якщо застосовувати відповідні технології. Вивчавши досвід провідних країн, і запевняє, що готовий боротися за те, щоб в Україні цукрові буряки масштабно вирощувалась.

«Саме життя нас змушує вивчати досвід і застосовувати найкращі технології, – каже керівник підприємства. – Сьогодні перед нами стояти дуже серйозні виклики, через що відбувається зміна температурного режиму, зміна клімату. Але сьогодні ми вже маємо доступ до серйозних ресурсів. І за темпами розвитку сільськогосподарського виробництва Україна вже посідає одне з лідируючих місць. І сьогодні вже європейці сюди приїжджають і у нас вчаться».

– Зі старих технологій, з якими ви колись працювали, щось нині застосовуєте, чи зараз змінилося все кардинально?

– Є такі класичні речі, без яких зовсім не можна обійтися, наприклад, такий давній метод як глибоке рихлення площ у осінній чи зимовий період, то його не викинеш, бо це елемент накопичення вологи. Або, Наприклад, нині зубова борона справляється з функцією закриття вологи, хоча можуть бути й новіші агрегати.

Є й нові елементи, які добре уживаються зі старими. Мова йде про бактеризацію ґрунту. Ми здатні на сьогодні будь-яким способом розселяти корисну мікрофлору, яка дає можливість витісняти патогенні мікроорганізми, і ми забезпечуємо механізм поглинання мінеральної складової і перетворення її в доступну. використання сидеральних культур Щоправда, змінюється підхід, і тепер ми вже розглядаємо сидеральну культуру не лише як елемент живлення, а й як джерело розселення корисної мікрофлори. У нас, таким чином, є можливість управління родючістю ґрунту. Поліпшивши мікробіологічні процеси в ґрунті, ми покращимо його фізико-хімічний стан, що дає можливість аграрію керувати ґрунтовою вологою. Це серйозні речі і вони не сьогоднішні, вони прийшли з 18-19 століття і можуть бути адаптовані для сучасних умів. кожен гектар суттєво скоротився. І її потрібно чимось заміняти. Ми над цим активно працюємо і маємо результат. За результатами дослідження, зробленого незалежними експертами Інституту охорони ґрунтів, нашому господарству вдалося збільшити вміст гумусу в ґрунті на 0,4%. Це досить серйозний показник. Насправді пояснення досить просте – запущений механізм, що призводить до структуризації, до розкладання решток і до накопичення корисних речовин.

Наприклад, ми застосовуємо компості, які відомі ще з 17-19 ст. Щоправда, трохи модернізували ці всі процеси, мову вже ведемо про органо-мінеральні компості. Нами розроблені і запатентовані технології органічно-дефекатних добрив, що дає можливість корегувати pH, управляти процесом в цілому. На сьогоднішній день важливим стає уміння раціонально керувати вологою, і тут у поміч стають сучасні культиватори для передпосівного обробітку ґрунту, які вирішують питання вирівняння поверхні, подрібнення грудок, закриття капілярів. Також застосовуємо суперсучасні сівалки, де вже є змішана система – анкер плюс дисковий сошник. Поліпшився електронний контроль за управлінням процесом і нормою висіву, що дається взнаки на якості висіву, густоті стояння тощо. Також зараз застосовуються нові аплікатори, які дають змогу, наприклад, інсектицидну гранулу розкласти в зоні рядка, і таким чином точніше контролювати шкідників.

– Науковий напрямок для нас головне, за ним майбутнє. Це і впровадження нових розробок, і адаптація нашого виробництва під сучасні умови, і побудова зовсім іншого типу підприємства. Ми є виробничим полігоном багатьох наукових установ, зокрема Інституту сільської мікробіології, Інституту захисту рослин Академії аграрних наук, базою Миронівського Інституту пшениці. Є тісна співпраця з низкою провідних науково-виробничих транснаціональних компаній, таких як Сингента, Adama. Ми шукаємо своє місце під сонцем, не тільки сподіваємось на врожай, адже за сучасних умов треба створювати і свій продукт, що у валовому виробництві дасть свої кошти, і дасть змогу утримувати людей.

А загалом, завдяки багатовекторності та диверсифікації ми можемо працювати з прибутками. Наприклад, ми займаємося в тому числі і садівництвом, але цього року були заморозки. Очікуваний валовий збір яблук був на рівні 2,5 тисячі тонн. Нині за нашими підрахунками ми зберемо якихось там 100 тонн, оскільки вся зав'язь померзла. Якщо перевести це в гроші, то якби ми займалися тільки садами, то це були б страшні збитки. – Розкажіть про поточний стан цукрових буряків у господарстві. >

Заморозки 9-10 травня були не страшні для гібридів Sesvanderhave. Буряк виріс не пошкоджений, густота нормальна. Головний лімітуючий фактор цього року – відсутність вологи. Торік ділянки з тими ж гібридами від Sesvanderhave з нормальним забезпеченням вологою, за цієї ж технології, дали врожайність 1050 центнерів з га. І ми можемо говорити про забезпечення рентабельності у 200%.

Щодо цьогорічної урожайності поки нічого не можу сказати, бо все залежить від тих дощів, що, сподіваюся, ще пройдуть. Добре, що ми цього року не загщували посіви. Бо багато хто пішов на загущення, розраховуючи на те, що будуть дощі і компенсують те кількість вологи в метровій кулі, але вони не отримають запланованого результату, бо нині лімітуючий фактор – це волога. У нас оптимальна густота – менше 90 тисяч, це дає можливість наростати кореню, щоб він не зневоднювався, тож, я думаю, можна буде похвалитися валовим виробництвом цукру.

Які вже висновки щодо вирощення цукрових буряків зробили цього сезону? Чи їх ще рано робити?

– Цей рік був екстремальним через зовсім нестандартні погодні умови, і ми не знаємо, які виклики ще попереду. Триває процес вирощування, настане осінь, зберемо врожай і побачимо. Але зараз висновок один – до наступного сезону треба готуватися більш досконало, правильно робити вибір попередника, проводити чіткий аналіз системи захисту під попередні культури. З таким низьким кількістю вологи, що спостерігаємо за останні роки, треба враховувати вірогідність розкладання шкідливих токсичних речовин. Тобто провести максимум агротехнічних операцій, спрямованих на позитивні моменти ґрунтоутворення. Ми цю землю взяли у наших предків, і маємо її передати нашим нащадкам у належному стані. А сучасні методи нам у цьому допомагають.

Дощу від квітня випало всього 75 мм

Олександр Паламарчук, головний агроном господарства, Нещодавно повернувся з міжнародної конференції з вирощування цукрової буряки у Польщі, де на Днях поля вивчав найновіші технології. Втім, за його словами, нічого нового учасники з України там не побачили, оскільки і засоби захисту, і мінеральні удобрення, що застосовуються на польських полях, аналогічні тим, що застосовуються у нас, хіба що ґрунти відрізняються. І зробили висновок, що в Україні аграрний бізнес йде на крок уперед. Хіба що у нас фінансова забезпеченість трохи менша, але ми працюємо за тими самими технологіями. У Польщі ж аграрії забезпечені технікою на 120%, тому їм набагато легше.

 Як зараз поживають цукрові буряки від Sesvanderhave?

– На сьогоднішній день вони у хорошому стані, але все ж таки відчувається дефіцит вологи, хоч тиждень тому випало 20 мм опадів. Мінеральними та органічними удобреннями забезпечені, але напевно врожай буде менше ніж очікували. Поки що плануємо вийти на 600-700 центнерів з га. Сподівалися, звичайно, на вищу. Тим більше, що є на це надія – з неділі за прогнозом обіцяли дощі на цілий тиждень, то вони мають щось виправити ситуацію з вологою.

– На цьому етапі вже видно різницю. За формою коренеплоду, видно, як вони формуються – одні конусовидної форми, інші – круглуваті. Видно і по листю – у деяких є більша листова маса, а в деяких – менша.

– До збирання ще збираєтеся якісь обробки проводити? - Плануємо за п'ять днів провести фунгіцидну обробку. Одну ми вже провели 10 днів тому, оскільки спостерігали ураження церкоспорозом. Внесли "Абакус" по 1,25 л на га. І на цьому все – хай собі росте. Дехто пропонує мікроелементи вносити для збільшення вмісту цукру, але оскільки цукровий завод все одно порахує за середнім показником, то сенсу в цьому ми не видно. А будемо збирати буряки десь наприкінці вересня. У нас поки що немає власного комбайна, але цього року хочемо придбати, оскільки збираємося наступного року збільшити площу під цукровий буряк до 500 га.

www.sesvanderhave.com

ТОВ “АГРОФІРМА “КОЛОС”
09051 Київська обл.,
Сквірський рн, с. Пустоварівка

Стаття люб'язно надана журналом “АгроЕліта”
Актара — перевірений препарат із новими можливостями
ЩО ТАКЕ НІТРОАММОФОСКА
Вирощування розсади у касетах