средства защиты растений, удобрения, семена

«Майстерня садівництва» від компанії «Сингента».

«Майстерня садівництва» на Чернівеччині: шлях українського яблука до елітної якості

Сади Сокирянського району, що на Чернівеччині, ми відвідали у прохолодний вітряний день, 22 серпня. 200 га струнких яблунь стояли, міцно тримаючи чималі жмені плодів – їх кольорами та формами хотілося любуватися, вдихати їх аромат, а ще більше хотілося спробувати на смак. Сотні годин тонкої людської праці було вкладено в цю красу. І вже іде активна підготовка до збору врожаю. Отже завітали ми в сокирянське садівниче господарство – ТОВ «Дністровські сади» – не просто так, а з нагоди проведення чергової конференції «Майстерня садівництва» від компанії «Сингента». Говорили про найбільш важливіше та актуальне – адже всіх виробників садівничої продукції об’єднали цьогорічні несприятливі погодні умови, і проаналізувати всю систему догляду за садом необхідно для подальшого професійного розвитку аграріїв, у чому компанія «Сингента» допоможе провідними інноваційними продуктами та корисними порадами.

Валерій Голиняк, директор Західного бізнес-регіону, на відкритті заходу підбадьорив аграріїв, зазначивши, що українське яблуко має великі перспективи вигідного збуту завдяки своїм унікальним смаковим властивостям. Також він порадив гостям конференції не упускати можливості такого великого зібрання експертів і колег та задавати якомога більше питань, працювати в інтерактивному форматі із спільними дискусіями щодо неясних моментів в роботі.

Михайло Олексійович Бабій, директор корпорації «Дністер», в яку входить приблизно 200 господарств, привітав гостей Дня саду на багатій садами Чернівецькій землі. Він побажав всім учасникам благополуччя, продуктивного семінару, гарного врожаю, та зазначив проблему низької ціни на яблука, яка є дуже гострою для садівників. Михайло Олексійович щиро побажав садівникам згуртованості, адже вони не використовують всі важелі впливу на створення ціни на вітчизняному ринку. Втім, нестача фруктосховищ на Чернівеччині також підштовхує садівників продати швидше по дешевшій ціні.

Новий проект компанії «Сингента» – інноваційні технології в дії

Робота конференції розпочалася з презентації нового проекту компанії «Сингента» – обстеження полів та садів дронами і аналіз зібраного матеріалу. Це «висока» технологія, яка відносяться до точного землеробства в широкому його розумінні, та є необхідним кроком до розумного та ефективного агровиробництва. Новий сервісний напрямок «Сингенти» активно випробовується з минулого року, спочатку у співпраці з Drone.ua, а тепер вже з власними новопридбаними квадрокоптерами.

Григорій Коваленко, регіональний технічній експерт в Північному регіоні, розповів присутнім на Дні саду про робочий процес моніторингу с.-г. площ за допомогою дронів. Обстеження на полях чи в садках здійснює технічній експерт компанії «Сингента», закладаючи маршрут, за яким квадракоптер летить автоматично, на висоті 80-120 м. Важлива умова – хороша погода, тобто відсутність сильного вітру та дощу. Зробити зйомку на площі в 50 га дрон може за 15 хвилин, і така оперативність обстеження є великою перевагою. Окрім цього, важлива їх перевага у порівнянні, наприклад, із супутниками, це значно детальніша зйомка і, відповідно, більш розширені дані аналізу. БПЛА оснащений камерами двох типів: перша робить якісні фотографії чи знімає відео, друга здійснює мультиспектральну зйомку. Отримані дані чітко складаються в карту поля та аналізуються в спеціальній програмі спеціалістом «Сингенти». У результаті фермер може побачити з точністю до сантиметра, на яких ділянках саду треба додати тих чи інших добрив та мікроелементів, і таким чином вирівняти врожайність по всій площі.

Ключовий показник, заради якого дрони відправляють у повітря – NDVI – індекс вегетації. Це показник, що розраховується в результаті операцій з різними спектральними діапазонами даних дистанційного зондування. По суті, він є індексом активності вегетації. Зелений колір на спектральному зображенні говорить про хороший вегетаційний показник, а червоний – про слабкість рослин на відповідній ділянці. Поняття спектрального індексу NDVI базується на тому факті, що здорова рослинність загалом має низьку відбивну здатність видимої частини електромагнітного спектра завдяки абсорбції рослинними пігментами, головним чином, хлорофілом. Одночасно зелене листя має високу відбивну здатність в ближньому інфрачервоному спектрі.

Разом з дроном та аппаратом для диагностики листової поверхні «Агровектор», що визначає кількість макро- та мікроелементів, і який «Сингента» теж використовує в цьому сервісному напрямку, компанія здійснює комплексний та точний аналіз польових і садових насаджень на господарстві.

Система захисту саду – актуальні поради експертів

Детальний аналіз цьогорічного сезону садівників зробив Володимир Воєводін, технічний експерт компанії «Сингента». Приморозки пізньою весною пройшли по всьому Західному регіону. Є навіть така прикмета: весна розпочалася рано – чекай пізніх холодів. Втім, багатьох садівників вони застали зненацька, дерева вберігали як могли: робили дощування, проводили окурювання соломою, тирсою та димовими шашками, вкривали насадження агроволокном, вносили добрива аби звести до мінімуму стрес рослин. Зрошування під час заморозків компанія «Сингента» рекомендує робити не чистою водою, а з препаратом Дітан™, можливо навіть у подвійній нормі (4 кг/га). Володимир Воєіводін зазначив, що в таких холодних умовах допомагає добриво Ізабіон®, яке має в своєму складі набір амінокислот, що починають швидко діяти, і покращує живлення культури, діє як стимулятор росту, є антистресантом для всієї рослини.

Слід відзначити, що досі триває акція компанії «Сингента» для фермерів, в яких сад постраждав від заморозків: при придбанні препаратів для захисту саду, а саме інсектицидів Люфокс®, Матч®, Вертимек® та фунгіциду Світч®, компанія надає знижку 20%.

З доповіддю про особливості застосування препаратів компанії «Сингента» у Чернівецькій області виступив Василь Романюк, менеджер у Франківській та Чернівецькій областях. Щодо погодних умов, він відзначив, що під час заморозків температура опускалась навіть до -5°С, але вони були короткочасними, а тому без таких негативних наслідків, як в інших регіонах. При появі перших проявів парші, що в багатьох виробників з’явилася в першій декаді червня, успіх мали ті садівники, які використали препарат Скор®, який є еталоном захисту від цієї хвороби, оскільки має швидку лікувальну дію. Але, звісно, першим заходом в боротьбі з цією хворобою та іншими є вчасне застосування контактних препаратів. В другій половині вегетації великою проблемою стала альтернарія. Василь Романюк розповів, що дуже ефективним препаратом проти альтернарії є Циделі™ Топ – це підтверджено багатьма дослідами, які проводила компанія «Сингента», і, власне, досвідом клієнтів.

Циделі™ Топ  – це двокомпонентний фунгіцид для професійних виробників плодових культур для захисту саду від парші та борошнистої роси. Складається з 2 діючих речовин: 125 г/л дифеноконазолу та 15 г/л нової ефективної діючої речовини цифлуфенаміду. Цифлуфенамід належить до нового класу фунгіцидів – амідоксими. Є високоактивним проти борошнисто-росяних грибів. Тож, переваги продукту Циделі™ Топ – в наступних позиціях:

 • Одночасно захищає як від борошнистої роси, так і від парші, альтернаріозу, кладоспоріозу та інших видів плямистості.
 • Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів).
 • Потужна трансламінарна дія.
 • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності.
 • Властива газова фаза (до 4 см від місця потраплянні краплі).
 • Стійкість до змивання дощем і високих температур.

Василь Романюк звернув увагу, що сам по собі препарат – це лише половина успіху у результаті застосування. Справу на 50% вирішує норма робочого розчину, якість форсунок. Фахівці компанії «Сингента» закликають аграріїв чітко дотримуватись їх рекомендацій у використанні препаратів, і не перебільшувати норму використання. Наприклад, Хорус®, Скор®, Ембрелія™ – 500 л/га,. Це перевірені довгостроковою практикою ефективні норми.

Щодо шкідників, то цього року багато було їх в Чернівецьких садах, вони теж швидко прореагували на нестандартні погодні умови. Василь Романюк зазначив такого лютого шкідника як листокрутка – вона з’явилась дуже рано, з появою перших бруньок. В той момент треба захистити яблуню препаратом, який містить в собі регулятор росту – наприклад, Матч® або Ампліго®. А після цвітіння починається друга схема захисту від шкідників – два рази Люфокс® з інтервалом три тижні, а потім два рази Проклейм® з інтервалом три тижні. У такому разі з лускокрилими шкідниками проблем не буде.

Проклейм® — це спеціалізований інсектицид природного походження кишково-контактної дії для контролю понад 40 видів лускокрилих. Містить 50 г/кг емамектину бензоату. Унікальність препарату полягає у швидкому проникненні в рослину та створенні резервуарів в тканині. У гусениці, яка поглинула оброблену частину, за 1–4 години відбувається порушення нервової системи, що призводить до паралічу. Смерть настає через 1–4 доби після поїдання обробленої рослини.

Препарат має низку певних переваг:

 • Знищує всіх лускокрилих шкідників, що живуть приховано та відкрито.
 • Починає діяти з фази яйця – має спрямовану овіцидну дію: при потраплянні на яйцекладку проникає через оболонку яйця і личинка гине, не виходячи з нього, або отримує летальну дозу в момент прогризання хоріона яйця.
 • Повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин, що забезпечує захист до 15 діб.
 • Ефективність не залежить від високих температур (навіть вище +35°С!), дощу та кислотності робочого розчину.
 • Короткий термін очікування для яблуні та винограду – 14 днів.
 • Сумісний з біозахистом – безпечний для ентомофагів через 5-24 години після обприскування.
 • Слід зазначити, що одночасний масовий розвиток кількох видів лускокрилих шкідників на яблуні буває, як правило, одразу після цвітіння та перед збиранням врожаю. І Проклейм™ як раз ідеально підходить для пізніх обробок.

Якщо в оптимальні строки не вдалося побороти шкідника, то дуже ефективним є використання інсектициду з акарацидним ефектом Нурел™ Д. Він ефективно бореться з плодожеркою, листовійкою, кліщами, попелицею тощо. За словами Василя Романюка, восени можна зробити обприскування цим препаратом кореневої зони яблунь в нормі 1000-1200 л/га.

Спеціальним гостем «Майстерні садівництва» 22 серпня був садівник з Польщі Пьотр Шимчак, який присвятив свій виступ необхідній роботі в саду за декілька тижнів до збору врожаю. На доповіді висвітлювалась низка важливих питань, зокрема технології вологозберігання, використання калію, кальцію, правильна літня обрізка саду тощо.

На конференції відбулась також серйозна практична частина. По-перше, садівники зібрались на клас фітоекспертизи, де були представлені зразки рослин, уражених різними хворобами, які учасники могли детально розглянути у мікроскоп та отримати коментарі і відповіді на питання від експертів «Сингенти». Від виробників звучали проблематичні питання щодо боротьби з вірусними захворюваннями у саду, але проти них поки що препаратів не існує, тому фахівці компанії «Сингенти» рекомендують спрямовувати зусилля на боротьбу із шкідниками, які є переносниками вірусних хвороб.

Завершилась практична частина конференції «Майстерня садівництва» практикумом в саду, де були висвітлені особливості захисту саду в ТОВ «Дністровські сади», яблуками якого гості мали можливість милуватись протягом дня. Також садівник с Польщі Пьотр зробив майстер-клас з лтньої обрізки, про яку розповідав раніше.

Зворотній зв’язок від гостей Дня саду

Василь Васильович Козак, голова районної ради Сокирянського району з любов’ю розповів про сад в ТОВ «Дністровські сади», адже він сам раніше займався аграрною діяльністю та заснуванням цього саду:

«Чернівеччина та Сокирянський район зокрема є найкращими за розвитком садівництва в Україні, і не дарма, що у нас проводять такі серйозні заходи. Зараз ми знаходимося в саду, який не соромно показати гостям з Європі. Проект повністю з французькими інвестиціями, включаючи посадковий матеріал та агрономічний контроль. Сад чудово оснащений технологічно: є мікродощування, крапельне зрошення, якісна шпалера з іспанської деревини. Дуже важливо, що багато людей з села мають можливість долучатися до роботи з гарними умовами, якої в саду багато, і яка високооплачувана».

Олександр Баран, агроном з садівництва ГК «ВІТАГРО», Хмельницька обл.:

«На сьогоднішній день під садівництво у нас виділено 510 га, з них 308 га. Слава Богу, цьогорічні приморозки нас минули, тільки трохи постраждали смородина та черешня. Є перспектива зібрати хороший врожай яблук, 6-6,5 тонн. Такі заходи, як сьогодні, дуже полюбляємо відвідувати. Світові технології рухаються вперед, і ми хочемо рухатись разом з ними. Щодо компанії «Сингента», 60% відсотків препаратів, які ми використовуємо в саду – саме їх виробництва. Старий добрий Дітан™, від якого ми роками не відмовляємося та новинки Ембрелія™, Світч® тощо».

Сергій Гавришев, радник голови правління корпорації «Сварог Вест Груп» з питань садівництва:

«В Сокирянському районі Чернівецької області у нас працює підприємство ТОВ «Буковинський сад», яке має 300 га яблунь та 72 га груші – це основні насадження, ще трохи вирощуємо кісточкових – сливу, черешню. Є фруктосховище, вистачає на зберігання всієї нашої продукції, в планах – поставити протиградову сітку, хоча це і дороге задоволення.  Щодо системи захисту саду, ми використовуємо розумний підхід – чергуємо групи діючих речовин. Продукція компанії «Сингента» займає ключове місце в нашому захисті, на їхні інсектициди покладаємо цілком і повністю».

Владислав Макаренко, економіст ФГ «МакоСад», Чернівецька обл.:

«Наш сад має насаджень 80 га, основна культура яблуня, 60 га. Сад покритий протиградовими сітками. Є один холодильник на 3000 тонн. У нас сімейна садівнича традиція, господарство передається у спадок від покоління до покоління. Розширювати площі не плануємо, по-перше. Немає куди, а по-друге – господарство тоді буде не таким ефективним, на більшій площі складніше зберігати високу якість продукції. Дуже цінуємо такі зібрання як сьогодні, інакше ми б з колегами не зустрілись. З побажань – хотілося б, щоб такі зустрічі відбувались більш локально, і щоб з доповідачів було більше закордонних спеціалістів. З продукції «Сингенти» використовуємо майже все. Скор. Топаз, Хорус, Вертимек, Проклейм тощо. Ми постійно вдосконалюємо наше виробництво, працюємо на якість, на розвиток експорту».
      
Стаття люб’язно надана журналом “АгроЕліта»

Весеннее пробуждение сада и уход за насаждениями
Цукровий буряк: від сівби – до збирання №5
Болезни сада и их решение от Syngenta